HUDBOU PROTI NENÁVISTI

Možno sa to nezdá, no prostredníctvom hudby sa dá ľahko ovplyvňovať myslenie ľudí. Pár uvedomelých spevákov či hudobných skupín to nevyužilo len pre vlastný úžitok, ale aj pre prospech spoločnosti. Cez úderné texty a skladby sa vedia vyjadriť k rôznym sociálnym problémom s pokusom zlepšiť stav spoločnosti. Okrem násilia, politickej situácie či vojen trápi hudobníkov aj rasizmus. Možno práve preto, že je rozšírený natoľko, až sa s ním stretli aj samotní autori skladieb.

Vybrali sme 5 známych skladieb s najsilnejšími odkazmi pre spoločnosť, aby sme si pripomenuli, prečo vznikli.

Where Is The Love - The Black Eyed Peas

Odkiaľ sa na svete berie toľko nenávisti, násilia, rasizmu, diskriminácie a terorizmu? Touto otázkou sa zaoberala skladba Where Is The Love, ktorá v roku 2002 kapelu preslávila. Hodnoty, ktorými by sa mali ľudia riadiť, sú podľa skupiny férovosť, rovnosť, pochopenie a jednota. Najsilnejšou hodnotou, ktorá prekoná zlo sveta, je láska. V samotnom videu sa zameriavajú najmä na rasizmus v modernom svete a zlé rozhodnutia v spoločnosti, ktoré sa naďalej šíria a infikujú mysle ľudí diskriminačnými názormi.Smutné je, že aj 15 rokov neskôr je táto pieseň ešte stále veľmi aktuálna.

 

Black or White - Michael Jackson

Kto by nepoznal túto chytľavú pieseň s charakteristickým začiatočným gitarovým riffom? Aj keď je skladba ladená pozitívne, je silno protirasistická a neskôr vo videu Jackson vyjadruje aj hnev a ničí rasistické graffiti nápisy. Skladbu sprevádzalo silné 11-minútové video, v ktorom Michael tancuje s ľuďmi z celého sveta, vidíme v ňom bábätká rôznych farieb pleti i dospelé tváre, ktoré sa zmenia v jednu. Skladba z roku 1991 sa stretla celosvetovo s obrovským úspechom a bola na prvom mieste singlového rebríčka v 20 krajinách.

 

Fuck You - Lily Allen

Kvôli svojej chytľavosti sa rýchlo stala hitom, ale málokto si uvedomil, o čom vlastne je. Speváčka vo svojej skladbe Fuck You zanechala rasistom jasný a priamočiary odkaz. Pýta sa, ako sa im žije so svojou obmedzenou mysľou plnou nenávisti, ich názory považuje sa stredoveké a prosí ich, aby si ich nechali pre seba.

 

Imagine - John Lennon

Aj keď táto skladba zo sólovej dráhy legendárnej skupiny nie je primárne o kritike rasizmu, predsa len je to azda najslávnejšia pieseň o nutnosti tolerancie a lásky medzi ľuďmi na celom svete. "Predstav si všetkých ľudí na svete, žiť životy v mieri." Jeden z najväčších hitov histórie nahraný v roku 1971 je svojím posolstvom vysoko aktuálny, bohužiaľ, aj dnes.

 

Macklemore & Ryan Lewis feat. Jamila Woods - White Privilege II

Americký raper v skladbe z januára 2016 kritizuje beztrestnosť, akou sa bieli policajti v USA správajú k čiernym ľuďom, a často ich aj zabíjajú bez žiadnych následkov. Za skladbu si Macklemore vyslúžil množstvo chvály, predovšetkým za to, že sa odvážil pustiť do témy, ktorá provokuje, a ktorá sa bežne v textoch hudobníkov nevyskytuje Na druhú stranu však za ňu zožal aj mnoho kritiky, najmä od černošských raperov, ktorí nechápali, prečo sa do tejto témy púšťa biely raper.

Follow Us On Twitter | Like Us On Facebook
© 2011, mmboxx.sk. All rights reserved. | Mapa stránky